Çocuk Parası Nereden Alınmaktadır?

Değerli anne adayları doğum tarihinize günler kala çocuk parası  nereden ve nasıl alınır konularını detaylıca sunuyoruz. yasalaştığından itibaren ilgi çeken ve bir çok kişi katılıp desteklendiği çocuk parası hakkında tüm detaylara cevap bulacaksınız.  Aklınıza takılanları yorum yaparak belirtebilirsiniz. Resmi kurumlardan alınan bilgiler doğrultusunda hemen  geri dönüş sağlanacaktır.

Çocuk parası nereden alınır konusu çalışan ve izin alacak anne adaylarının merak ettiği konulardır.süt parası alan çalışmayan anneler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ilçelerde yer almakta olan Aile Sosyal Yardımlaşma ek hizmet binalarından verilmektedir. bunun gibi  doğum parası alabilmeniz için çalışıyor ve SGK’lı olmanız gerekir.

Değerli anneler, çocuk parası aileniz için değil size yapılmaktadır.Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  bu ücreti direk PTT  üzerinden direk sizin hesabınıza yatırılıyor ve bu parayı sadece sizin çekebileceğinizi unutmayın. bu önemli.doğum parası almak için mesleki sınırlama bulunmuyor.Memur olan ya da  olmayan bütün anneler bu hizmetten faydalanabilir.Çocuk parası alabilmek için  başvuru şarttır. Başvuru yapmayanlar otomatik olarak yardım parası alamaz.Doğum yardımı almak için anne ve bebeğin sağ olması önemlidir.ölü olarak doğan bebekler için doğum yardımı yapılmaz. Devletin sağladığı bu imkandan yabancı uyruklu vatandaşlar yararlanamaz.

Çocuk Parası Alabilmek Gerekli Olan Şartlar nelerdir?

Çocuk yardımı için resmi olarak ilk şart  T.C. vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup yurt dışında yaşayanlar da bu hizmetten faydalanabilmektedir.Yabancı uyruklu ve Türkiye’deki yaşayan yabancı  vatandaşlar bu hizmeti alamaz.Yani  bebeğin Türkiye’de doğması önemli değildir.

Diğer önemli bir şart doğum  esnasında bebeğin canlı olarak dünya ya gelmesi gerekir. Ölü doğumlardan sonra  çocuk parası ödemesi yapılmayacaktır. 15 Mayıs 2015 tarihinde yasalaşan  kanuna göre doğumların da bu tarihten sonrası olması gerekmektedir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir